Založ si blog

Flexibilita Zákonníka práce na Slovensku?

Môže byť Zákonník práce viac flexibilný ako dnes? O čom sa tu vlastne rozpráva? Napriek rekordným ziskom obchodných spoločností(zamestnávateľov) v posledných rokoch chcú zástupcovia zamestnávateľov kvôli momentálnej dopytovej kríze viac f l e x i b i l i t y v pracovnoprávnych vzťahoch.

DNA velí väčšine podnikateľov pri prvých náznakoch krízy znižovať personálne náklady. V médiách neustále počúvame o tom, že štát by mal šetriť na horšie časy. Menej sa ale hovorí o tom, že šetriť v časoch hojnosti musia aj podnikatelia… nielen exportovať zisk za hranice Slovenska.

Nie je možné aby zo dňa na deň firma, ktorá mala niekoľko stotisíc alebo miliónov Eur zisky zrazu žiada štát o pomoc lebo nebude vedieť vyplatiť mzdy svojim zamestnancom za jeden alebo dva mesiace. Povinné rezervy minimálne na 2 mesiace v prípade výpadku dopytu, produkcie, zlého počasia alebo inej výnimočnej situácie musia byť kvôli nezodpovednému prístupu podnikateľského sektora stanovené zákonom. Svoju úlohu tu môžu zohrať aj poisťovne, ktoré by mohli poskytnúť požadované krytie.

 

Zástupcovia zamestnávateľov a odbory

Ak zástupca zamestnávateľov povie v priamom prenose, že „zahraničné firmy sú tu len kvôli nízkym mzdám“, tak preukazuje buď svoju absolútnu nekompetentnosť alebo aroganciu a odborár by s takýmto partnerom nemal ani sedieť pri jednom stole. Ak takýto jazyk používajú zástupcovia zamestnávateľov na verejnosti neviem a nechcem si predstaviť debatu sociálnych partnerov za zavretými dverami. Odbory nemusia a ani z podstaty veci nemôžu pristúpiť na viac flexibility nakoľko môže dnes zamestnávateľ po dohode so zamestnancom narábať s pracovným pomerom akokoľvek potrebuje.

Zástupcovia zamestnávateľov používajú strach ako pracovnú metódu rovnako ako vládny predstavitelia. Kto sa bojí nech nejde do lesa a ak predstaviteľ odborárov chce obetovať vyvážený Zákonník práce, ktorý dnes máme kvôli strachu mal by svoje miesto prenechať bojovníkom na barikádách, ktorých spomínal aj RF. Okrem iného povedal bývalý trojnásobný premiér, že všetky svoje skúsenosti chce dať strane.. čo keby sa namiesto toho rozhodol všetky svoje skúsenosti odovzdať pracujúcim ľuďom? Viete si predstaviť, že by na čele odborov stál Róbert Fico? Sociálne výdobytky z pozície vlády mu nemožno uprieť ale ak by boli odbory na Slovensku zreformované mohli by po Západnom príklade dosiahnuť veľa aj z tohto brehu. Dobrý naratív do ďalších prezidentských volieb…

 

Aktuálny Zákonník práce

Ak dnes potrebuje zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer so zamestnancom, vie to v prípade porušovania pracovnej disciplíny urobiť okamžite. V prípade ekonomických resp. organizačných zmien to taktiež vie urobiť okamžite. Samozrejme za určitej kompenzácie podľa odpracovaných rokov vo firme. V každej normálnej firme k týmto prípadom ani nemusí prísť a zamestnávateľ sa dokáže so zamestnancom dohodnúť. Absencia dohôd o skončení pracovného pomeru alebo úprava pracovných podmienok formou dohody svedčí o slabom personálnom oddelení alebo odborovej organizácii. Zamestnanec sa so zamestnávateľom dokáže dohodnúť na všetkých potrebných bodoch pracovnej zmluvy.

Ak dnes zamestnávateľ potrebuje zamestnanca na kratší pracovný čas môže sa takto dohodnúť. Pracovný čas smerom nadol nie je nijako limitovaný takže môžete pracovať aj pre 5 zamestnávateľov na rôzne pracovné úväzky.

Ak to dnes zamestnávateľ potrebuje, vie uzavrieť pracovný pomer na dobu určitú. Pričom opäť nie je stanovený spodný limit. So zamestnancom môže uzavrieť zmluvu na týždeň, mesiac, dva. tri, atď. a následne mu ju môže až dva krát predĺžiť.

Zamestnávatelia používajú málo kreatívnosti pri vytváraní pracovných miest a namiesto toho žiadajú nejakú zákonnú flexibilitu, ktorú samy nevedia ani len pomenovať. Pravidlá sú nastavené vyvážene.. treba ich len dodržiavať a byť kreatívny vo svojich vlastných procesoch, ktoré firmy meniť nechcú nakoľko prinášajú viac komplexnosti.

 

O akej flexibilite teda zamestnávatelia rozprávajú? Čo môže byť viac flexibilné? Prečo tieto argumenty nepovedia do éteru zástupcovia odborov?

Prorok avizoval koniec Pelleho, napokon končí princezná

21.06.2020

Začalo sa to vyhláseniami o transparentných výberových konaniach, pokračovalo ohováraním a hádzaním všetkých zamestnancov štátnej správy do jedného vreca. Napokon prišlo vyvrcholenie zatýkaním ľudí priamo na pracovisku a zabavením osobných technických zariadení v hodnote niekoľko tisíc Eur. Kauza odpočúvania v NASES bola poslednou kvapkou.

Pokrytectvo ohľadom minimálnej mzdy

10.06.2020

Všetky strany dnešnej vládnej koalície pred voľbami vyhlasovali, že nebudú rušiť sociálne výdobytky pre ľudí uzákonené v posledných rokoch. Automat na minimálnu mzdu je jeden z týchto výdobytkov a jeho zrušením by vláda porušila jeden zo svojich najdôležitejších sľubov vďaka ktorému sú dnes tam, kde sú.

„God bless Slovakia“

25.05.2020

Necelé tri mesiace po voľbách počas bezprecedentnej pandémie zažívame v našom parlamente intenzívne konzervatívne orgie. Ombudsmanka počas návštevy nášho zákonodarného zboru nezabodovala a nutno povedať, že si za to z veľkej časti môže sama. Samotné hlasovanie o jej správe naznačilo rozloženie síl konzervatívneho a liberálneho spektra.

Bielorusko voľby prezidentské kampaň začiatok protesty

V Bielorusku sa začala volebná kampaň pred prezidentskými voľbami

15.07.2020 17:23

Volebná komisia odmietla zaregistrovať dvoch kandidátov - hlavných konkurentov súčasného prezidenta Lukašenka - v dôsledku čoho v Minsku a ďalších bieloruských mestách protestovali stovky ľudí.

Armáda / Vojak / Vojaci / Zbraň /

Senegal stavia pri hraniciach s Mali vojenský tábor

15.07.2020 15:39

Mali zápasí s osem rokov trvajúcim povstaním džihádistov, ktoré sa rozšírilo aj do susedného Nigeru a Burkiny Faso, pričom si vyžiadalo už tisícky životov a vyhnalo z domovov státisíce ľudí.

Viktor Orbán

Orbán ide do Bruselu s mandátom na veto

15.07.2020 15:37

Maďarský parlament poveril premiéra Viktora Orbána, aby sa postaral, že vyplácanie peňazí z balíka EÚ na obnovu ekonomík po koronakríze nebude spájané s politickými podmienkami.

generálna prokuratúra

Výber šéfa Generálnej prokuratúry i špeciálneho prokurátora sa má meniť

15.07.2020 14:29, aktualizované: 19:13

O funkciu šéfa Generálnej prokuratúry by sa mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 83187x
Priemerná čítanosť článkov: 4378x

Autor blogu

Kategórie