Založ si blog

Ako deformuje „Pakt o neútočení“ alternatívu k súčasnej vláde.

Deformácia politickej súťaže a umieračik nádejí na zmenu. Opäť sa prejavuje neschopnosť a neistota lídrov na opozičnom spektre. 

Nedá mi aby som nezačal krátkym historickým exkurzom zmluvy diabla s diablom pred začiatkom druhej svetovej vojny. To, je totiž prvá asociácia, ktorá sa mi objaví v prípade ak niekto spomenie formulku Pakt o neútočení. Veľmi som sa čudoval názvu, ktorý si zvolili neparlamentné strany a v nadnesenom význame vidíme podobné črty samotnej podstaty takejto dohody. V historickej revue, ktorú si dovolím odcitovať sa na túto tému píše Hitler sa zriekol vývesného štítu antiboľševizmu, ktorý ho robil v demokratickom svete do istej 
miery akceptovateľným. A boľševický vodca zase upustil od antifašistickej línie, vďaka ktorej získaval od polovice 30. rokov, a najmä počas občianskej vojny v Španielsku, veľmi veľa prívržencov. Zo dňa na deň sa zo sovietskej tlače vytratila kritika Hitlera, nacistickej ideológie i politiky.“ 

Nejde mi o to vypichnúť slová ako boľševik, Hitler, Stalin, fašista alebo diktátor. Chcem len veľmi dôsledne poukázať na absurdnosť spájania nespojiteľného. Jediná agenda signatárov slovenského paktu o neútočení je nepoukazovať na vlastné kauzy. Bodka. Tu, to končí.

Emočný kvocient signatárov paktu nie je postačujúci na to aby viedli na verejnosti debaty o svojich programoch bez toho aby sa podpichovali osobnými urážkami a preto sa rozhodli, že nebudú viesť žiadny predvolebný súboj a ich jedinou témou bude boj proti Ficovi. To, ale de facto znamená elimináciu politickej súťaže a zavádzanie voličov, čo môže mať fatálne následky nielen na ich volebný výsledok.

Politická súťaž slúži na to aby si volič mohol vybrať svojho zástupcu na základe ideí, hodnôt a programu ktorý mu je sympatický a reflektuje na jeho každodenné potreby. Truban pri slávnostnom podpise o pristúpení Kisku k Paktu o neútočení (11.11.2019 o 11:00) uviedol, že „cítime aj takú beznádej alebo trošku hrôzu, že samotná opozícia, nevie spolu komunikovať a vyzerá, že sa háda, a že nedokáže hlavne potom tú zmenu spraviť.“ Už sa veľmi teším na vyjadrenie Igora k tejto tlačovke nakoľko ho Truban opäť opľul a tým, že sa od toho ostatní páni nedištancovali hlásia sa k myšlienke, že dnešná parlamentná opozícia nie je vítaná.

Napriek tomu bol spomenutý Richard Sulík, ktorý „prosí“ o vstup do tohto paktu nakoľko mu raňajky s Kočnerom pomaly ale isto lámu väz. Pri čistkách vo svojej strane postupoval správne, nespravil žiadnu chybu ale duch z minulosti sa vrátil a zdá sa, že neschopnosť resp. nemožnosť transparentného vysvetlenia raňajok ukončí jeho pôsobenie na politickej scéne. Tak ako sám hovorí, voliči rozhodnú o tom či má pokračovať v politike. Tí voliči, ktorí od SASky očakávajú program a kvalitatívny súboj návrhov na zmenu Slovenska, ktorý týmto paktom zahadzuje do koša nakoľko sa odmieta pobiť o opozičného voliča. Sulík ako „obeť“ prípadu „lex Kočner“ vo štvrtok v televíznej debate uviedol, že išiel za Kočnerom lebo vedel o jeho známostiach na polícii a prokuratúre. Táto veta prešla mediálnym éterom bez povšimnutia ale svedčí o rovnakej toxicite ako v prípade odchádzajúcich ľudí kvôli komunikácii s týmto pánom. V priamom prenose sa priznal, že ho aktívne vyhľadal za účelom poskytnutia informácií. Bonbónikom bolo, že bývalý poslanec za SAS, p. Kollár sa podľa Sulíkových slov môže poďakovať Kočnerovi za to, že bol na kandidátke. Naozaj zvrátený zmysel pre humor.

V obchodnej sfére existuje tkz. protimonopolný úrad, ktorý odhaľuje a reguluje neželané spojenectvá, ktoré ničia obchodnú súťaž a poškodzujú spotrebiteľov. Určitá paralela s dnešnou situáciou existuje aj tu. Akým spôsobom môže ľavicový liberál, pravicový liberál, konzervatívec a eurohujer spolu vládnúť ?

Jednoducho tak, že sa vzdajú toho čo ich robí nimi.. vzdajú sa svojej podstaty, svojich vlajkových lodí v záujme dostať sa k moci. Vychádzajú z premisy, že program už nie je dôležitý napriek tomu, že ho majú a emócia odstránenia zla v podobe Fica bude postačujúca na to vykonať zásadnú zmenu na Slovensku. Programovo sú na míle vzdialený v hlavných otázkach, vypichnem len daňovú politiku, školstvo, miera participácie EÚ pri národných záujmoch, ideológia a v neposlednom rade sociálna politika(o porovnaní programov bude osobitný blog). Neexistuje spôsob ako by mohli takto vzdialený spojenci spoločne spraviť v štáte zásadnú zmenu bez toho aby spáchali podvod na svojich voličoch. Diametrálne odlišná situácia je ak po voľbách, po férovom, odbornom a hodnotovom boji za svoje videnie sveta nastane situácia kedy sa v záujme spolupráce musia pre dohodu obetovať určité programové ciele. V tomto prípade sa signatári vzdávajú politickej súťaže už vopred a to bežnému voličovi určite neunikne.

Voličom to neunikne práve preto, že Harabin, Kotleba, Kollár a Danko budú do posledného dychu poukazovať na pokrytectvo takéhoto spojenia a pomyselnej alternatívy. A práve tu vzniká ten reálny, nebezpečný blok zmeny. Nehodnotím ich obsah (nakoľko sa opozícia rozhodla, že program nebude prioritou volieb) ale autenticitu. Z ich autentického boja vychádza aj toľko spomínaná emócia,  ktorá pramení z príbehu jeho nositeľa a je (vraj) v politike najdôležitejším prvkom, ktorý determinuje jeho úspech. Tieto strany sú na prvý pohľad v hodnotových otázkach rovnaké ale ich lídri majú autenticitu a sú nositeľom takej emócie, ktorá nemusí viesť k tomu, že sa začnú navzájom požierať tak ako to funguje v prípade tkz. demokratickej opozície.

Ako hovorí p. Hlina, robme veci ktoré dávajú zmysel. V tomto prípade ale zrejme spravil výnimku, čo si už sám uvedomuje ako nepriamo naznačil na spomínanom slávnostnom pristúpení Kisku k ich dohode s progresívcami. Nebol už taký nadšený nakoľko si postupne uvedomuje, že sa stal bábkou v rukách liberálov a vidí, že toto spojenie nespojiteľného ho môže stáť parlamentnú stoličku. Konzervatívnu a národnú stopu si uzurpovali vyššie menovaní páni Harabin, Kotleba, Kollár a Danko, čiastočne aj Igor pribratím p. Záborskej. KDH mala ostať vizitka slušnej kresťanskej demokratickej strany, ktorá sa ale v televíznej debate medzi „pornočervom“ a Harabinom nadobro rozplynula. Aká identita teda ostáva KDH ? Úprimne neviem. Bohužiaľ.

Mimoparlamentné strany stavili všetko na to, že vo voľbách 2020 nebude rozhodovať program ale emócia. Progresívci touto emóciou vyhrali v prezidentských voľbách a vďaka tejto vlne dosiahli úspech aj v Eurovoľbách. Parlamentné voľby budú ale o niečom inom. Okrem emócií a autenticity, ktorú oproti novému „národnému“ bloku nemajú, postrádajú aj cieľ. V téme dňa sa p. Bielik opýtal Šeligu veľmi dobrú otázku. Prečo nevytvoria alternatívci tieňovú vládu keďže ich pakt je len o tom čo robiť nebudú a nie o tom ako má byť nejaký cieľ ich snaženia pretavený do autentických ľudí ako alternatívy pre Slovensko. A presne túto otázku si budú dávať ľudia pred tým ako pôjdu voliť a operujú s ňou aj ich politický oponenti nakoľko odpoveď na túto otázku momentálne neexistuje.

Výsledkom tejto konfrontačnej impotencie môže byť, že nakoniec to ľudia hodia radšej diablovi ktorého už poznajú ako takému, ktorý ich ešte môže nepríjemne prekvapiť. 

Kiska: „Ja verím p. Pellegrinimu, že to tak úprimne myslí“

09.12.2019

Napriek tomu, že exprezident včera odpovedal negatívne na otázku spolupráce so SMERom, dôveruje Pellemu a považuje ho za slušného človeka. Všetci sú zlí, skorumpovaní... polícia, súdy, viac »

Škandinávia á la Beblavý a ďalšie bonmoty počas nedeľňajšieho obedu.

29.10.2019

Beblavý: "Keby mal každý takú politickú kultúru boli by sme v Škandinávii". Len pre istotu, toto je citácia, nie parafrázovanie. Počuli sme ako páni Truban a Beblavý zahodili egá, ale zdá viac »

Galkov figový list // Predvolebná koalícia OĽANO/DS

21.10.2019

Odídenci okolo Galka vstúpili do politickej strany DS a ihneď spustili prieskum predvolebného koaličného potenciálu. Vo štvrtok podvečer bola v priamom prenose politickej relácie predstavená viac »

Vinohradnícka,

Cesta zmizla, zmiznú zápchy? Ľuďom z obcí pri Bratislave svitá nádej

16.12.2019 00:00

Vinohradnícka cesta, pre ktorú kolabuje doprava z obcí na juhu Slovenska do Bratislavy, už neexistuje. Stavebné stroje ju zmenili na nepoznanie.

Nový Zéland sopka

Počet obetí výbuchu novozélandského ostrovného vulkánu stúpol na 18

15.12.2019 20:37

Nový Zéland si v pondelok uctí minútou ticha pamiatku obetí erupcie ostrovnom vulkáne White Island z minulého pondelka.

vybuch Presov situacia 15 12 2019 04

Prešov čaká ťažká skúška: búranie paneláka na Mukačevskej ulici

15.12.2019 19:41

Robotníci z českej firmy počas víkendu skladali špeciálny stroj, ktorých je na svete iba sedem.

pocasie 16.12

Vianoce nebudú ani biele, ani na ľade!

15.12.2019 18:20

Bude otepľovanie pokračovať aj v nasledujúcich dňoch? Čakajú nás zrážky, alebo sa bude oblačnosť trhať?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 26119x
Priemerná čítanosť článkov: 3731x

Autor blogu

Kategórie