Založ si blog

Galkov figový list // Predvolebná koalícia OĽANO/DS

Odídenci okolo Galka vstúpili do politickej strany DS a ihneď spustili prieskum predvolebného koaličného potenciálu. Vo štvrtok podvečer bola v priamom prenose politickej relácie predstavená nová predvolebná koalícia medzi OĽANO a DS. Hlavní aktéri sa na tom neformálne zhodli, pričom vzájomné nadbiehanie týchto pánov bolo miestami až negustiózne, ale budiš. Moderátor bol veľmi prekvapený, že práve v jeho relácii bola po prvý krát predstavená takáto myšlienka. Médiami však táto správa až tak neotriasla a rovnako komentátori galkovcov ešte stále odpisujú. Politický potenciál tejto skupinky ale nemusí byť úplne stratený.

 

Napriek tomu, že Sulík víťazne zavŕšil svoj interný konflikt so skupinou poslancov okolo Galka, zdá sa, že vojnu ešte stále nevyhral. Presvedčenie mainstreamu o tom, že táto odtrhnutá skupinka je toxická a teda upadne do politického zabudnutia, nemusí byť tak úplne pravdou. Sulík vedel, prečo chce Kiššovú na kandidátke. Táto dáma totiž, poskytuje galkovej politike ľudskú tvár a to je aj dôvod jej postavenia ako volebného leadera.

Sulík svoje skúsenosti z Brusselu pretavil do vyčistenia strany ale zrejme nepočítal s tým, že Kiššová bude až taká ambiciózna. Pôvodne sa totiž javilo, že Matovič má so Sulíkom dohodu a antikorupčné krídlo v OĽANO nebude vítané. Potvrdil to aj samotný Matovič, ktorý uviedol, že nechce ďalej trieštiť opozíciu a odídencom pozvánku neposkytol.

Vo štvrtok poobede sme ešte Sulika a Matoviča mohli vidieť vedľa seba pri naivnom zvolávaní okrúhleho stola ale to sa už po štvrtkovom večernom televíznom vysielaní zrejme tak skoro nestane. Potencionálna predvolebná koalícia OĽANO/DS je ďalšia dýka do chrbáta Richarda Sulíka a strata Matovičovho posledného spojenca. Igor si teraz len musí spočítať plusy a mínusy takéhoto spojenia.

 

Štvorzáprah Galko-Rajtár // Matovič-Grendel

Fúha. Ak si to prečítam nahlas tak to aj dáva zmysel. Je to autentické. Spojenie najvýraznejších antikorupčných síl môže vyústiť do zaujímavého volebného výsledku najmä potom, ako OĽANO dostalo košom od maďarov, novej opozície ale aj štandartných kresťanovNapokon sa možno predsa budú fokusovať najmä na témy, ktoré im idú najlepšie a namiesto diverzifikácie budú posilňovať svoje súčasné pozície. Po očakávanom vstupe Harabina do politiky a dohode maďarských strán o spoločnej kandidátke bude takáto koncentrácia antikorupčných síl prirodzená a to najmä z dôvodu, že z tohto roztriešteného opozičného spektra robí túto agendu „najlepšie“ práve OĽANO.

Sulík sa po odchode galkovcov snaží vystupovať v mediách ohľadom vypustených nahrávok, dáva také povinné jazdy ale chýba mu už spomínaná autenticita. Nemá to ten správny drive a pán Baránik nevyžaruje potrebnú energiu pre tento typ kampane. „Zachrániť“ to zrejme príde Nicholsonová, ktorej tieto témy určite viac pristanú a môžu aspoň čiastočne strhnúť momentum spať k liberálom. Otázka je, či to niekde mesiac pred voľbami aj naozaj dokáže a nebude kvôli európskemu mandátu príliš zraniteľná.

 

Kiššová a premiérske ambície

V poslednej časti sa teda dostávame do finále. Uznávam, veľmi odvážny podnadpis ale Matovič má čuch na talenty, to mu treba uznať. Príkladom sú Remišová, Hlina, Vašečka, dvaja župani a ďaľší, pričom nehovorim o kvalite alebo programe týchto ľudí ale o fakte, že ich do politiky vytiahol práve on a dnes zohrávajú, či už chceme alebo nie, kľúčové úlohy vo verejnom živote.

Kiššová nelogicky odmietla trojku na kandidátke, pričom jeden z dôvodov môže byť politická ambícia po parlamentných voľbách. OĽANO označilo Peleho za Ficov figový list no zdá sa, že pri personálnej animozite testosterńom nabitej opozície, by v pozícii volebnej líderky práve táto osoba mohla mať kumulujúci účinok. Pekný obal na Slovensku funguje a Igor ho po odchode Remišovej určite bude potrebovať. Kiššová nepolarizuje, má prirodzený prejav a mohla by byť akceptovná naprieč politickým spektrom, vrátane SAS.

Prezidentka povedala jasne, že poverenie dostane ten, kto bude schopný preukázať efektívnu väčšinu. Možno to bude do tretice blondýna, ktorá dokáže spojiť opozičné spektrum. Do volieb je ešte ďaleko a do predvolebnej rovnice stále prichádzajú nové premenné ale v prípade ak predvolebná koalícia OĽANO/NOVA/DS vznikne a získa decentný výsledok, môže ešte zamiešať karty viac, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ako deformuje „Pakt o neútočení“ alternatívu k súčasnej vláde.

13.11.2019

Deformácia politickej súťaže a umieračik nádejí na zmenu. Opäť sa prejavuje neschopnosť a neistota lídrov na opozičnom spektre. Nedá mi aby som nezačal krátkym historickým exkurzom zmluvy viac »

Škandinávia á la Beblavý a ďalšie bonmoty počas nedeľňajšieho obedu.

29.10.2019

Beblavý: "Keby mal každý takú politickú kultúru boli by sme v Škandinávii". Len pre istotu, toto je citácia, nie parafrázovanie. Počuli sme ako páni Truban a Beblavý zahodili egá, ale zdá viac »

Kanibalizácia sa začala a prečo to Hlina v nedeľu nedal. .

17.10.2019

Už sme si zvykli. Prichádzajú parlamentné voľby a "opozícia" opäť vystrája. Nedeľná politická debata dvoch najväčších kresťanov na Slovensku oficiálne odštartovala bitku na opozičnej viac »

Viola Macáková

Pri Dunaji išlo o beštiálne správanie páchateľa, hovorí súdna znalkyňa

21.11.2019 06:00

Kto pomohol spáchať brutálny čin? Urobila polícia chybu, keď o smrti mladej ženy neinformovala? Pre TV Pravda odpovedala súdna znalkyňa.

Jeff Bezos, Amazon CEO

Svet ovládli miliardári, Slovensko má jedného a desaťtisíc milionárov

21.11.2019 05:00

V porovnaní so svetovými milionármi má slovenský milionár v priemere 50 rokov, zahraniční majú približne 63 rokov.

Princ Andrew na archívnom zábere.

Princ Andrew sa vzdal svojich oficiálnych povinností

20.11.2019 23:38

Princ uviedol, že si uvedomil, že jeho priateľstvo s finančníkom Epsteinom "vážne narušovalo" prácu kráľovskej rodiny.

pyrotechnika, delobuchy

Explózia v sklade s pyrotechnikou si vyžiadala 4 obete a zranených

20.11.2019 23:08

Výbuch nastal v sklade rodinnej firmy Costa vyrábajúcej zábavnú pyrotechniku v sicílskom meste Barcellona Pozzo di Gotto.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 23253x
Priemerná čítanosť článkov: 3876x

Autor blogu

Kategórie